Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs ve 19 ülke arasındaki uçak seferleri 9 Haziran’da başlıyor     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades Kıbrıslı Türklerin ve İslam Dünyası’nın Mübarek Ramazan Bayramı’nı kutladı      CNA   Toplam yatırım fonu varlıkları yılın ilk çeyreğinde düştü     CNA   

  Kıbrıs’ta koronavirüsten iki ölüm daha, cuma günü 16 yeni COVID-19 vakası tespit edildi
KHA - KIBRIS/Lefkoşa 28/03/2020 09:59 
Kıbrıs’ta yetkililer cuma günü koronavirüsten iki kişinin daha hayatını kaybettiğini,16 yeni COVID-19 vakasının daha tespit edildiğini açıkladılar.
 
Bu son rakamlarla şu ana kadar koronavirüsünden toplam beş kişi öldü, tespit edilen vaka sayısı da, dördü adada bulunan Britanya Üsleri’nde olmak üzere 162’ye ulaştı.

Adanın Türk işgali altındaki bölgesinde ise 61 teyit edilmiş korona virüsü vakası bildirildi.
 
Sağlık Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında konuşan Devlet Sağlık Hizmetleri Müdürü Dr. Marios Loizou, “Maalesef bugün salgınla mücadelede Limasol Genel Hastanesi Yoğum Bakım’da bulunan iki kişiyi daha kaybettik” dedi.
 
Ölen iki kişiden birinin, altta yatan bir hastalığı bulunan Kıbrıs vatandaşı 76 yaşında bir kadın, diğerinin de, öncesinde ciddi bir tıbbi tarihçesi olmayan 47 yaşındaki bir Yunan vatandaşı olduğu belirtildi. 
 
Bu gelişmeden sonra Kıbrıs’ta COVID-19’dan ölümler, yaş ortalaması 63 olmak üzere dördü erkek biri kadın beşe ulaştı.
 

Dr. Loizou, cuma günü yerel saatle 15.00 itibarıyla elde olan verilere göre, Mağusa Genel Hastanesi’nde 18 kişinin ilgili serviste, iki kişinin ise yoğun bakımda tutulduğunu kaydetti.
 
Üç kişinin her biri Lefkoşa, Larnaka ve Limasol hastanelerinde ilgili serviste tedavi görürken yedi kişi Limasol Genel Hastanesi’nde Yoğun Bakım servisinde, altı kişi de Lefkoşa Hastanesi Yoğun Bakım servisinde oksijen desteği alıyor. 
 
Bu hastaların durumunun kritik, ancak şu ana kadar stabil olduğunu ifade eden Marios Loizou, bir kişinin de Limasol Genel Hastanesi Yoğun Bakım servisinde olduğunu ancak oksijen almadığını söyledi.

Dr. Loizou, ciddi vakalarda artışın en başta gelen önceliğin bu kişilere en iyi tedaviyi vermek olduğu anlamına geldiğini, bu hastalığın özelliği dikkate alındığında klinik tablosunun ve ciddi solunum yetersizliğine neden olmasının, bilim camiası için ciddi bir sıkıntı olduğunu anlattı.
 
Birçok tedavinin uluslararası alanda uygulandığına birçok ilacın denendiğine işaret eden Marios Loizou, Kıbrıslı hastaya da dünya genelindeki hastalar için seçilen tedavinin uygulandığını belirtti.
 
Dr. Loizou şöyle devam etti:
 
“Şimdiye kadar Kıbrıs’taki hastalara ihtiyaçları esasında en uygun tedavi seçimi yapılmıştır.”
 
“Sağlık Bakanı Constantinos Ioannou tarafından kurulan bir danışma komitesi, hastalarla nasıl ilgileneceğine ilişkin bir rehber hazırlamaktadır. Bu rehber en kısa sürede hazır olacaktır.”
 
“Bugünkü kayıplar bize daima söylediğimizi hatırlatıyor. Zor bir durumla, görünmeyen bir düşmanla karşı karşıyayız. Çaba evrensel olmalıdır, hepimizi ilgilendirmektedir, herkes görevini yerine getirmelidir.”
 
Salgınla ilgili Devlet Danışma Kurulu’ndan ve Kıbrıs Üniversitesi Profesörlerinden Dr. Leontios Kostrikkis de yeni teyit edilmiş vaka sayısının 16 olduğunu bildirdi.
 
Bir kişinin bir Avrupa ülkesinden adaya döndüğünü ve bir ithal vaka olarak nitelendirildiğini, dokuz kişinin vakalarla temasa geçenlerin takibinden sonra belirlendiğini, birinin Baf Genel Hastanesi vakasının uzantısı olduğunu anlatan Profesör Dr. Kostrikkis, bir kişinin Britanya Üslerinden positif sonuç verdiğini, iki kişinin değişik gemilerde çalışan mürettebat, üçünün de evveliyatının araştırıldığını söyledi.


Profesör Dr. Kostrikkis “162 kişiden 85’inin diğer teyit edilmiş kişilerle temas eden kişiler olduğunu söylemek önem arz etmektedir. Dolayısıyla kaynağı Kıbrıs’tır şeklinde konuştu.
 
Virüs teşhisi konulmuş çok az kişinin iyileştiğini ifade eden Profesör, “Açık talimatlar herkesin evde kalmasıdır ve biz durumun kontrol edilebilir olduğu konusunda güvence vermeliyiz. Sağlık sistemine ihtiyacımız olduğunda hazır olması için zaman verelim” dedi.
 
Araştırılmakta olan vakalarla ilgili bir soruyu yanıtlayan Profesör Dr. Loizou, şu an 7 vakanın araştırılmakta olduğunu, virüsün kimden alındığını tespit etmek için çaba harcandığını kaydetti.

KHA/MG/MHY/2020
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
   

Closing:22/05/2020
Volume:198.001,82
CSE:47.250  47.250%
FTSE/CySE:28.040  0.290%
Lefkoşa30°C
Larnaka32°C