Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs ve 19 ülke arasındaki uçak seferleri 9 Haziran’da başlıyor     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades Kıbrıslı Türklerin ve İslam Dünyası’nın Mübarek Ramazan Bayramı’nı kutladı      CNA   Toplam yatırım fonu varlıkları yılın ilk çeyreğinde düştü     CNA   

SBA Yöneticisi: COVID-19’un yayılmasını önleme mücadelesinde Kıbrıs Cumhuriyeti’yle ele ele çalışıyoruz
ΚHA - Maria Koniotou - KIBRIS/Lefkoşa 26/03/2020 15:19 
Britanya Egemen Üsleri, SBA,  Yöneticisi Tümgeneral Rob Thomson, Kıbrıs’taki Britanya Üslerinin COVID-19’un yayılmasını önleme mücadelesinde Kıbrıs Cumhuriyeti’yle ele ele çalıştığını belirtti.
 
Kıbrıs Haber Ajansı’na (KHA) konuşan Tümgeneral Thomson, Üslerin tamamıyla Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uyguladığı aynı önlemleri uyguladığını bildirdi; Üslerde çalışan yaklaşık 1000 Kıbrıslıya ‘olağanüstü’ çalışmalarından dolayı teşekkür etti; hassas gruplar içinde olan, çocuğuna baktığı için çalışamayan personelin tam ödeneceğini, korona virüsü krizi bittikten sonra işlerine dönebileceklerini açıkladı.
 
Salı günü uygulamaya konan yeni gereksiz dolaşımın yasaklanması önlemlerinin Üslerde yaşayan kişilere, ailelere, tüm personel ve askere uygulanmakta olduğunu ifade eden Tümgeneral Thomson, “Bu önlemlerin Kıbrıs Cumhuriyeti’nin uyumlu şekilde uygulanması gerekmektedir ki bu adadaki insanların en iyi şekilde korunması mümkün olsun. Bunu birlikte yapmamız gerekiyor. Bu gerçekten önemlidir” şeklinde konuştu.
 
Rob Thomson, Britanya Üslerinin Kıbrıs Cumhuriyeti, Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’yla tam temas halinde olduğunu, COVID-19 konusuyla ilgili gelişmeler üzerinde birbirlerini güncelleştirdiklerini, bilgi alışverişi yaptıklarını, yaptıklarında şeffaf olduklarını kaydetti. 
 
 Üslerde, Kraliyet Hava Gücü’nün iki askeri ve bir aile üyesinde teyit edilmiş COVID-19 vakası bulunduğunu, iki vakanın 15 Mart’ta, diğer vakanın 19 Mart’ta tespit edildiğini anlatan Tümgeneral, şu ana kadar 146 negatif vaka olduğunu, 129’unun testlerinin hala beklendiğini, testlerin Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’nde yapıldığını, bundan memnuniyet duyduklarını açıkladı.
 
Tümgeneral Thomson, Üslerde testleri pozitif çıkan kişilerin tecrit edildiklerini, hafif belirtileri olduğunu ve tavsiye edilen doğru ilaçların verildiğini vurguladı.
 
Üslere bölgesinden geçişlerle ilgili bir soruyu yanıtlayan SBA Yöneticisi, Kıbrıs Cumhuriyeti’yle aynı önlemleri uyguladıkları için Strovilia ve Pergamos geçiş noktalarının ‘kapalı’ olduğunu bildirdi.  
 
Birleşik Krallık’tan Üslere gelen kişilerin 14 günlük karantinaya konduklarına işaret eden Thomson, “Adaya gelen kişilerin sayısını azalttık. Dolayısıyla operasyonel olarak gerekli olan sayıda kişiler gelmektedir” dedi.
 
SBA içerisindeki köylerin yerel belediye başkanlarıyla görüştüklerini, gerekli ihtiyati önlemleri aldıklarını ve kendilerine alınan önlemler hakkında bilgi verdiklerini belirten Thomson, birçok üs personelinin şimdi uzaktan çalıştığını, uzaktan çalışamayan bazı kişiler bulunduğunu, birliklerdeki kişileri korumak için sayılarını asgariye indirdiklerini söyledi.
 
Tümgeneral Thomson, Üslerdeki tıbbi malzemelerle ilgili olarak da, şu an için durumun iyi olduğunu, gerektiğinde malzemeleri Birleşik Krallık’tan getirebildiklerini kaydetti.

KHA/MG/MHY/2020
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:22/05/2020
Volume:198.001,82
CSE:47.250  47.250%
FTSE/CySE:28.040  0.290%
Lefkoşa30°C
Larnaka32°C