Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs’ın ticaret açığı, korona salgınına bağlı ihracatın azalması nedeniyle %60’a yükseldi     CNA   Barikatlardaki kısıtlamaların 8 Haziran’dan itibaren kademeli olarak kaldırılması kararı alındı     CNA   Profesör Karayiannis: Turizmin başlaması için 20 ülke Epidemiyolojik Birim tarafından değerlendiriliyor     CNA   COVID-19 sınırlayıcı tedbirleri süresince evden çıkmak için 16 milyondan fazla sms onaylandı     CNA   

Profesörü Karayiannis: Sağlık Bakanlığı Bilimsel Heyeti Çin’in kullandığı ilacı inceliyor
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 26/03/2020 18:34Kıbrıs Üniversitesi Mikrobiyoloji-Moleküler Viroloji Tıp Fakültesi Profesörü Petros Karayiannis, Çin’in kullandığı ve koronavirüsüne karışı kullanılan “chloroquine” adlı ilacın Sağlık Bakanlığı’nın Uzman Danışma Komitesi tarafından inceleme altına alındığını açıkladı.
Profesör Karayiannis KHA’ya yaptığı açıklamada Danışma Komitesi’nin bu verileri çok ciddiye aldığını ve şu an değerlendirme sürecinde bulunduğunu belirtti.
 
Söz konusu ilaçla ilgili hiç bir şeyin henüz saygın tıp dergilerinde yayımlanmadığını buna rağmen Danışma Komitesi’nin araştırma yaptığını ve söz konusu ilaçla ilgili bilgilerin doğru olması durumunda Sağlık Bakanlığı tarafından gerekli adımların atılacağını söyleyen Profesör Karayiannis, bunun alışılmış bir ilaç olduğunu belirterek “Kıbrıs’ta bunlardan çuval dolusu var” dedi.
 
“Danışma Komitesi Heyeti bunu dikkate aldı, tabi, internette nelerin yazıldığı ve yayımlandığı değil, verilerin değerlendirilmesi gerekmektedir çünkü, günün sonunda bunlar gerçekleri yansıtmıyor olabilir” diyen Profesör Karayiannis, Sağlık Bakanlığı’nın, “Chloroquine” maddesi içeren bu ilacı kullanmaya ve üretmeye geçmesinden önce tüm verilerin incelenmesi gerektiğini belirtti ve kendisinin şu ana kadar henüz saygın bir tıp dergisinde bir şey görmediğini dolayısıyla söz konusu ilacın gerçekten iyi olduğundan emin olmak istediklerinin altını çizdi.
 
KHA tarafından sorulan ilgili bir soruya Profesör Karayiannis bunun çok alışa gelmiş bir ilaç olduğu ve Kıbrıs’ta çuvallar dolusu bulunduğu” yanıtı verdi.
Bunun çok ucuz bir ilaç olduğunu ve gerekli olması durumunda Kıbrıs’taki şirketlerin üretime hazır olduklarını belirtti.
 
Aşı üretimi iyi yolda ilerliyor
 
Sağlık Bakanlığının virüsü göğüsleyebilecek ilk aşının üretimi konusunda bilgilendirilip bilgilendirilmediğiyle ilgili bir soruya Profesör Karayiannis, bu konunun iyi yolda olduğu ve bu aşamada insan üzerinde denenen iki aşı olduğunu kaydetti.
 
 
Kıbrıs Üniversitesi Mikrobiyoloji-Moleküler Viroloji Tıp Fakültesi Profesörü Petros Karayiannis devamla şöyle dedi:
“Deneme aşamasından geçtik ve dolayısıyla testlerin insan üzerinde göstereceği sonuçlara göre -eğer gerçekten yanıt veriyorsa - bir sonraki aşama olan üretime geçeceğiz”.
 
İlk aşının ne zaman beklendiğiyle ilgili olarak Profesör Karayiannis “daha uzun bir yol var, en az bir yıl içinde hazır olması bekleniyor. Buna rağmen, eğer gerçekten o kadar koruyucuysa şirketler toplu üretim için bir yol bulacaktır” yanıtını verdi.
 
Aşı üretmenin neden bu kadar zor olduğu sorusuna Profesör Karayiannis, milyarlarca ünite aşı üretilmesi gerektiğini, talebin çok büyük olduğunu ve şirketlerin bunun üstesinden gelmede zorlanacakları cevabını verdi.
 
Bu aşamada vakalarda yeni bir artışın beklenip beklenmediğiyle ilgili başka bir soruya Profesör Karayiannis, şu ana kadar vakalarda bir artış görüldüğünü; ancak bu artışların daha hafif olduğunu belirtti.
Profesör, “Ben her gün tek sayılı rakamlarda kalırsak bunun iyi bir şey olacağını söylüyorum. Bizim kaçınmak istediğimiz şey, rakamların sayısının günden güne ikiye katlanmamasıdır” dedi.
Şu ana kaydedilen vaka sayısının durumun kontrol dışı kalacağını gösterip göstermediğiyle ilgili bir diğer soruya Profesör Karayiannis, şu an böyle bir şey gözetlenmediği ve vakaların tek sayılı rakamlarda kalmasını ve sorunlarla karşılaşmamayı umut ettikleri yanıtını verdi.
KHA/NS/MHY/20202
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:22/05/2020
Volume:198.001,82
CSE:47.250  47.250%
FTSE/CySE:28.040  0.290%
Lefkoşa30°C
Larnaka32°C