Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs’ın ticaret açığı, korona salgınına bağlı ihracatın azalması nedeniyle %60’a yükseldi     CNA   Barikatlardaki kısıtlamaların 8 Haziran’dan itibaren kademeli olarak kaldırılması kararı alındı     CNA   Profesör Karayiannis: Turizmin başlaması için 20 ülke Epidemiyolojik Birim tarafından değerlendiriliyor     CNA   COVID-19 sınırlayıcı tedbirleri süresince evden çıkmak için 16 milyondan fazla sms onaylandı     CNA   

Kıbrıs hükümeti COVID-19 krizinde ekonomiyi koruyacak iki planı açıkladı
KHA - KIBRIS/Lefkoşa 27/03/2020 16:42 
Hükümet, koronavirüsü salgını süresince çalışanların işlerinde kalması ve işletmelerin iflasını önlemelerine yardımcı olacak iki plan açıkladı.
 
Maliye Bakanı Constantinos Petrides’in sunduğu iki plan perşembe günü Bakanlar Kurulu’nda onaylandı.
 
Petrides, birinci planın dokuz ay süre ile veya Aralık 2020’ye kadar borç ödemelerinin geçici olarak durdurulmasını öngördüğünü, ikinci planın da bankalara düşük borç faizi uygulamaları ve faiz oranlarının bir bölümü için iki milyar avroya kadar devlet garantisi vereceğini söyledi.
 
Petrides, planları “cesur” olarak niteledi; piyasayı bankacılık sistemi için değil bankacılık sistemi yoluyla destekleyeceklerini belirtti.
 
Merkez Bankası Başkanı Constantinos Herodotou da, iki planın bankaları koruduğunu ve kendilerinden, daha fazla tedbirler planlayan Merkez Bankası’na alacakları tedbirlerle nasıl devam edeceklerini bildirmelerini istedi.
 
Maliye Bakanı, büyük ekonomik sıkıntılar karşısında, ağır ve uzun bir krizin önlenmesi, daha hızlı iyileşmeye olanak sağlayacak, kamu maliyesi üzerinde büyük etkileri olacak cesur mali tedbirler gerektiğini vurguladı.
 
Hükümetin siyasi partilerle görüşmesinin ardından iki planın cuma günü Parlamento’da onaylanması bekleniyor.  
 
Constantinos Petrides, Maliye Bakanlığı’nın, Kıbrıs Merkez Bankası ile işbirliği halinde hem parasal hem mali araçları, olabilecek en iyi şekilde birleştirmede tam bir koordinasyon ve işbirliği içinde çalıştıklarını duyurdu.
 
KHA/MG/MHY/2020
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
 
   

Closing:22/05/2020
Volume:198.001,82
CSE:47.250  47.250%
FTSE/CySE:28.040  0.290%
Lefkoşa30°C
Larnaka32°C