Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs’ın ticaret açığı, korona salgınına bağlı ihracatın azalması nedeniyle %60’a yükseldi     CNA   Barikatlardaki kısıtlamaların 8 Haziran’dan itibaren kademeli olarak kaldırılması kararı alındı     CNA   Profesör Karayiannis: Turizmin başlaması için 20 ülke Epidemiyolojik Birim tarafından değerlendiriliyor     CNA   COVID-19 sınırlayıcı tedbirleri süresince evden çıkmak için 16 milyondan fazla sms onaylandı     CNA   

Kıbrıs’ta açıklanan 14 yeni vakayla Covid-19 vaka sayısı 146’a ulaştı bunların 76’sı temasla ortaya çıktı
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 26/03/2020 19:30Kıbrıs’ta yetkililer perşembe günü öğleden sonra 14 yeni koronavirüsü vakası açıkladı.  
Basına açıklamada bulunan Kıbrıs Üniversitesi Biyolojik Bilimler ve Moleküler Viroloji Bölüm Profesörü, Akademisyen Dr. Leontios Kostrikkis, dört vakanın Avrupa ülkesinden geldiğini, sekiz vakanın teyit edilen vakaların izinden ortaya çıktığını, bir kişinin de Baf Genel Hastanesi’nde olduğunu ve sağlık geçmişinin araştırıldığını söyledi.

146 toplam vakadan 76’sı temas ile ortaya çıkmıştı.

Dr. Kostrikkis olumlu olarak bulunan bazı vakaların ise iyileştiğini söyledi.
 
Dr. Kostrikkis "Talimatlar çok net, evde kalınız, durum şu an yönetilebilecek durumdadır ve Sağlık Bakanlığına gerekli olması durumda hazır olabilmesi için zaman veriniz” dedi.

Bu arada Bilimsel Direktör Dr. Marios Loizou verilere göre öğleden sonra saat üçe kadar, teyit edilen bir vakanın önlem amaçlı Makarios Hastanesinde gözetim altına alındığını ve genel durumunun iyi olduğunu açıkladı.

Mağusa Genel Hastanesinde 13 kişinin odada iki kişinin ise Geliştirilmiş Bakım Ünitesinde tedavi altına olduğu açıklandı. Lefkoşa Genel Hastanesi’nde ise bir kişi odada bakım altında bulunurken altı kişi de solunum cihazına bağlı, iki kişi Limasol Genel Hastanesinde ve dört kişi de Lefkoşa Yoğun Bakım Ünitesinde bulunuyor. Dr. Loizou’ya göre solunum cihazına bağlı hastaların durumunun kritik ancak sabit olduğunu söyledi.
 
Dr. Loizou hiçbir hastanın şüpheli ya da teyit edilen vaka olduğu için hayatının tehlikeye girmesine izin verilmeyeceğini söyledi.

Dr. Loizou ""Sosyal ırkçılık olaylarına maruz kalmamaya büyük bir ihtiyaç var. Bu aynı zamanda Kıbrıs toplumunun kazanması gereken bir bahistir. Bu sorumluluk devlet hastaneleri tarafından karşılanacaktır" dedi.
KHA/NS/MHY/20202
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:22/05/2020
Volume:198.001,82
CSE:47.250  47.250%
FTSE/CySE:28.040  0.290%
Lefkoşa30°C
Larnaka32°C