Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs ve 19 ülke arasındaki uçak seferleri 9 Haziran’da başlıyor     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades Kıbrıslı Türklerin ve İslam Dünyası’nın Mübarek Ramazan Bayramı’nı kutladı      CNA   Toplam yatırım fonu varlıkları yılın ilk çeyreğinde düştü     CNA   

Müsteşar Pilides: Koronavirüsün deniz nakliyatı üzerindeki etkisi kaçınılmazdır  
ΚHA - Gregoris Savva - KIBRIS/Lefkoşa 26/03/2020 15:56Denizcilik Müsteşarı Bayan Natasa Pilides, koronavirüsü salgınının yayılma etkisinin kaçınılmaz olduğunu, sektörün küresel ticarete hizmete devam ederek kendini toparlayacağını belirtti.
 
Kıbrıs Haber Ajansı’na konuşan Bayan Pilides, “Nakliyat şirketlerinin mali sonuçlarına göre maalesef etkinin hem Kıbrıs deniz nakliyesi hem de Kıbrıs ekonomisi için kaçınılmaz olduğuna inanıyorum” dedi.
 
Kıbrıs’ta nakliyat ve gemi yönetimi sanayiinin adanın GSYH’nın yaklaşık %7’sini oluşturduğunun tahmin edildiğini ifade eden Natasa Pilides, deniz nakliyatının devam edeceğini, krizin aşılacağını ve iyileşme olacağını umduklarını kaydetti.  
 
“Krizin ne kadar süreceğini tahmin edemediğimiz için etkisinin de ne kadar büyük olacağını bilemeyiz” şeklinde konuşan Müsteşar, şu ana kadar hiçbir Kıbrıs bandıralı geminin tecrit edilmediğini ancak teslimatta bazı gecikmeler olduğunu, koronavirüsünün yayılmasının önlenmesi için tedbirler çerçevesinde bazı personel değişikliğine gidildiğini anlattı.
  
Dünya ticaretinin genellikle Asya ülkelerinden yapıldığı için denizcilik sanayiinin koronavirüsü yayılmaya başlayınca ilk etkilenen sektör olduğuna işaret eden Pilides, gemilerin limanlara yanaşamadığını, çeşitli bölgelerde gemilerin kabul edilmediğini, denizcilerin karantinaya alındığını, mürettebat değişimi yapılamadığını ve rıhtımlarda işlemler askıya alındığı için teslimat yapılamadığını anlattı.
 
Müsteşar Pilides, yolcu gemisi sektörünün en fazla etkilenen sektör olduğunu, ticari gemiciliğe göre bu sektörün uzun vadede en çok etkilenecek sektör olacağına dikkat çekti. 
 
KHA/MG/MHY/2020
Kıbrıs Haber Ajansı
 
 
   

Closing:22/05/2020
Volume:198.001,82
CSE:47.250  47.250%
FTSE/CySE:28.040  0.290%
Lefkoşa30°C
Larnaka32°C