Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Theocharis KHA’na: Aynı epidemiyoloji profili olan ülkelerle ikili anlaşmalar yapılması düşünülüyor     CNA   Kıbrıs ve 19 ülke arasındaki uçak seferleri 9 Haziran’da başlıyor     CNA   Plajlar cumartesi açıldı     CNA   

Kıbrıs'ta yeterli miktarda “Chloroquine” ilacı var
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 26/03/2020 19:10Sağlık Bakanlığının talimatıyla, gerek kronik hastalıkların tedavisi gerekse COVID-19 salgınının göğüslenmesi yönünde, nüfusun kısa vadeli ve uzun vadeli olası ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Kıbrıs ilaç sanayi «Remedica Ltd» tarafından yeterli miktarda “Chloroquine” ilacı garanti altına alındı.

Bu ilacın bir bölümü «Remedica Ltd» tarafından bağış olarak, Sağlık Bakanlığı’nın Tıbbi Ürünleri ve Malzemeleri Alımları Müdürlüğü Depolarına teslim edildi.

Sağlık Bakanlığı ayrıca çeşitli uzmanlık dallarından 14 bilim adamından oluşan ve COVID-19 salgınının göğüslenmesi konusunda Sağlık Bakanlığı’na danışmanlık hizmetleri sunmak için oluşturulan Bilimsel Danışma Kurulunun yukarıdaki salgının göğüslenmesi amacıyla bu ilacın kullanılması yönünde bir protokol hazırladığı konusunda halkı bilgilendirdi.  

Söz konusu protokolün cuma günü Sağlık Bakanlığı’na teslim edilmesi ve devamla hem ilaç protokolünün hem de kamu hastanelerinde kullanılan ilaçların onayı için İlaç Komisyonu tarafında incelenmesi bekleniyor.

COVID-19 vakalarıyla ilgili acil durumlarda her hangi bir ilacın acil olarak kullanılması gerektiği belirtilerek, doktorlar Acil Durum Komisyona hemen karar alma çağrısında bulunuyorlar.

Sağlık Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) ile sürekli temas içinde bulunduğu ve çeşitli araştırma kliniklerinde COVID-19 salgınının önlenmesi yönünde ilaç kullanımıyla ilgili tüm gelişmeleri yakından izlediği konusunda halkı bilgilendirdi.
KHA/NS/MHY/20202
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:25/05/2020
Volume:127.143.58
CSE:47.250  0.000%
FTSE/CySE:28.030  -0.040%
Lefkoşa29°C
Larnaka27°C