Kıbrıs Haber Ajansı

Trending-news
     CNA   Kıbrıs ve 19 ülke arasındaki uçak seferleri 9 Haziran’da başlıyor     CNA   Cumhurbaşkanı Anastasiades Kıbrıslı Türklerin ve İslam Dünyası’nın Mübarek Ramazan Bayramı’nı kutladı      CNA   Toplam yatırım fonu varlıkları yılın ilk çeyreğinde düştü     CNA   

Cumhurbaşkanlığı Komiseri UNFİCYP’e Kıbrıslı Türkler için ilaç teslim etti
ΚHA - KIBRIS/Lefkoşa 26/03/2020 16:19Cumhurbaşkanlığı Komiseri Fotis Fotiou’nun Ofisi, Birleşmiş Milletler Barış Gücü’ne perşembe günü Genel Sağlık Sistemi GESİ’ye kayıtlı olan ve Koronavirüsü vakalarına karşı alınan önlemler nedeniyle ilaç tedavisine ulaşamayan Kıbrıslı Türklere dağıtması için ilaç gönderdi.
Cumhurbaşkanlığı Komiseri Fotiou KHA’ya yaptığı açıklamada, Kıbrıslı Türklerin başvurusu üzerine ilaç için özgür bölgelerdeki doktorlar tarafından verilen reçetelerle bir liste oluşturulduğunu belirtti.
 
İlk katalogda 20-25 kişi olduğunu belirten Fotiou, gelecekte daha başka üyeler için ek ihtiyaçların karşılanmasının da olası olduğunu söyledi.
 
“Bu, UNFİCYP aracılığıyla Kıbrıslı Türkler tarafından yapılan bir başvuruydu ve kritik anlar dikkate alınarak bunları her zaman dikkate almaya ve memnun etmeye çalışıyoruz” diyen Fotiou, ülkenin içinden geçtiği bu zor dönemlerde ofisinin insani bir konuya hemen yanıt verdiğini vurguladı.
 
Söz konusu ilaçların uzun yıllardır tansiyon, diyabet gibi belli hastalıklara maruz kalan ve söz konusu ilaç tedavileri alan kişilerle bağlantılı olduğunu ve koronavirüsü vakasıyla bir bağı olmadığını belirtti.
 
İlaçların çoğunluğu toplanarak perşembe günü UNFİCYP temsilcisine iletilirken, bazı ilaçların durumlarda bir açıklama olmasının ve ilerideki bir aşamada gönderilmesinin beklendiği duyuruldu. İlaçlar İnsani Konular Yetkilisi Chrysanthos Chrysanthi tarafından UNFİCYP temsilcisi Munehiko Harada’ya teslim edildi. UNFİCYP’in bu ilaçları işgal altındaki bölgelerde sahiplerine dağıtmakla yükümlü olduğu kaydedildi.
KHA/NS/MHY/20202
Kıbrıs Haber Ajansı
 
   

Closing:22/05/2020
Volume:198.001,82
CSE:47.250  47.250%
FTSE/CySE:28.040  0.290%
Lefkoşa30°C
Larnaka32°C